Efter flere ugers stabilitet: Slagteri hæver alle kvægnoteringer

28-03-2023

Et passende antal tilmeldte dyr og en voksende ordrebog gør, at Danish Crown Beef kan hæve afregningen på alle kategorier.

Det er ikke rigtig gået okse- og kalvekødets vej siden nytår. I begyndelsen af året bød flere uger på nedjusteringer af noteringen, som hos Danish Crown Beef har været stabilt siden uge seks. Men nu vejrer slagteriet morgenluft. Eller rettere duft af påske, for ordrebogen vokser op til den kommende højtid, og det gør det nu muligt for slagteriet at opjustere noteringen for alle kategorier med 40 øre per kilo.

I sit ugenyt til andelshaverne fremhæver CEO Finn Klostermann, at der er tydelige forårsfornemmelser i markedet og samtidig et passende antal tilmeldte dyr.

På hjemmemarkedet er det altså påsken og dernæst grillsæsonen, som trækker ordrerne. På eksportmarkederne er der sommersæsonen, som giver ordre til det danske slagteri.

Opjusteringen af noteringen betyder, at en kalv til Dansk Kalv med formklasse tre og 210 kilo slagtevægt nu afregnes med 33,35 kroner per kilo. En ko ældre end 42 måneder med 300 kilo slagtevægt og formklasse fem afregnes med 28,60 kroner per kilo. I begge tilfælde indgår Danish Crown Beefs ejersatser i afregningsprisen.

Se den originale artiklen HER

Sponsorer
30-06-2025
På torsdag, fredag og lørdag går det løs på Landsskuet.  Bedøm...
29-06-2025
Vi er stolte af at have et godt samarbejde med Top Danmark, hvor ...
27-06-2025
Se de flotte biller fra Roskilde dyrskue under Galleri  ...
26-06-2025
I dag er der 1 uge til Landskuet Se kataloget for kødkvæg HER ...
25-06-2025
Regionskonkurrence på Landsskuet. Igen i år planlægger vi at a...

Dansk Limousine Forening - Agro Food Park 15 - 8200 Århus N - 2944 0495 - CVR: 72778413 - info@dansklimousine.dk