Åbent Hus Fyn

Kristian Kyeds limousiner går i en helt ny stald, som er beklædt med træ. Siderne er delvist åbne. Taget minder om kraftig teltdug, og der er åbent i kippen.

Hos Kristian Kyed strøs dyrene med halm ved hjælp af en computerstyret strørobot, der kører i et ophængt skinnesystem. Halmen, der ikke er snittet, spredes ud af roterende skiver (som af en gødningsspreder). Når beholderen er tom, kører robotten hen til halmopriveren og bliver fyldt igen.

Køerne hos Kristian Kyed flytter sig ikke når strø-robotten kører hen over dem. Derfor havde mange af køerne et pænt lag halm på ryggen.

By møder land kendetegnede i stor udstrækning åbent hus arrangementet hos Kristian Kyed.

På den brede fodergang var der god plads til de mange besøgende, som der kom 2-300 af i løbet af dagen hos Kristian Kyed.

Hos Kristian Kyed blev der langet både smagsprøver og varer over disken i løbet af åbent hus timerne.

20-04-2025
Ulvens status ændres i EU og baner vej for nye danske regler
D...
17-04-2025
Dansk Limousine Forening afholder generalforsamling fredag d. 9. ...
16-04-2025
Kreaturnoteringerne får endnu et løft, og Danish Crown Beef medde...
14-04-2025
Det ville gavne biodiversiteten, men det er forbudt: Mærkelige re...
12-04-2025
Se hvad der venter i det kommende nummer af Limousinenyt HER
...
Dansk Limousine Forening - Agro Food Park 15 - 8200 Århus N - 2944 0495 - CVR: 72778413 - info@dansklimousine.dk