Sommermøde område Midt

Søren Christensen har limousine, angus og shetlandsponyer til naturpleje i Skjern Enge.
Der blev også mulighed for at nyde den flotte udsigt over Skjern Enge.
Der laves saft/juice med hele bær

Søren Christensen driver Økogårdene Skjern Enge, der ud over naturpleje med kreaturer og heste også blandt andet indbefatter opdræt af ænder og gæs samt en malkekvægsbesætning.

Der er for nyligt indledt et samarbejde om "Foodzone" en kulinarisk rugekasse, hvor man lærer at lave mad fra bunden

Der lyttes interesseret til Søren Christensens præsentation af nyeste tiltag.

Der drives en stor webshop, hvor man blandt andet kan købe kød fra kreaturerne i Skjern Enge. Varene distibueres i kasser som vist. Det har været en udfordring at få fyldt kasserne op ved salg på webshoppen og også at få solgt alle dele af dyret, så det ikke kun er de bedste stykker, der bliver solgt, men det lykkes efterhånden også, bl.a. ved at sælge suppeben til storkøkkener.

Til slut blev der grillet lækre pølser fra Sørens egne dyr, og der blev tid til at få en snak med andre limousineavlere.

27-09-2023
Se nyhedsbrev fra Dansk Kødkvæg HER
...
26-09-2023
Foder og mineralers betydning for reproduktionen samt
vellykket ...
25-09-2023
Husk at der på søndag den 1. oktober er deadline til næste udgave...
24-09-2023
Sidste dag på turen startede med et spændende besøg på avlsstatio...
23-09-2023
I Sydvestirland findes vel nok Irlands smukkeste og mest barske l...
Dansk Limousine Forening - Agro Food Park 15 - 8200 Århus N - 2944 0495 - CVR: 72778413 - info@dansklimousine.dk