Webinar om nye regler for nødslagtning, slagtning af vilde dyr og gårdslagtning

03-02-2021
Afholdes af SEGES 11. Februar 2021 09:30

Det kan hurtigt blive meget dyrt få slagtedyr aflivet på ejendommen, hvis der er tale om nødslagtning eller slagtning af vilde dyr. Her er det nemlig kun dyrlæger, som er ansat hos, eller er i samarbejde med, Fødevarestyrelsen, der må foretage kontrollen forud for slagtningen. 

Det betyder, at priserne for et syn af dyr forud for nødslagtning, eller slagtning af vilde dyr, stiger voldsomt. Ifølge L&F Kvæg er det en voldsom og helt unødvendig fordyrelse af prisen. Og det er bl.a. det, vi skal tale om i dette webinar. 

Webinaret henvender sig til dig som konsulent eller kvægproducent, og dig der har kvæg til naturpleje.

 

Program

Velkomst
v/ Christian Lund

Nye regler for nødslagtning, slagtning af vilde dyr og gårdslagtning
v/ Nils Marling fra kødkontrollen i FVST

Pr. 1. januar 2021 trådte nye regler for syn af dyr forud for nødslagtning og slagtning af vilde dyr i kraft. Det betyder, at det syn af slagtedyrene, den såkaldte AM-kontrol, der altid skal foretages før slagtning, nu skal foretages af en embedsdyrlæge, dvs. en dyrlæge ansat i Fødevarestyrelsen. 

Kom og hør, hvad der er op og ned, og hvad det får af betydning for DIG.

Spørgsmål og afrunding
v/ Christian Lund

Tilmeld dig HER

Sponsorer
30-06-2025
På torsdag, fredag og lørdag går det løs på Landsskuet.  Bedøm...
29-06-2025
Vi er stolte af at have et godt samarbejde med Top Danmark, hvor ...
27-06-2025
Se de flotte biller fra Roskilde dyrskue under Galleri  ...
26-06-2025
I dag er der 1 uge til Landskuet Se kataloget for kødkvæg HER ...
25-06-2025
Regionskonkurrence på Landsskuet. Igen i år planlægger vi at a...

Dansk Limousine Forening - Agro Food Park 15 - 8200 Århus N - 2944 0495 - CVR: 72778413 - info@dansklimousine.dk