Åbent hus i Sydjylland

28-01-2020
Lørdag d. 1. februar er der også åbent hus i Limousine besætninger i Sydjylland

Frøstrup Limousine, Frøstrupvej 71, Lunde, 6830 Nr. Nebel

NB Besætning lukket pr 31/1. Gårbutikken er åben.

Egon Høgedal har en limousinebesætning med 25 moderdyr plus opdræt og indkøbte avlstyre. De første limousiner kom til gården i 1988. Stormen i 1999 var hård ved ejendommens driftsbygninger, som måtte rives ned. Efterfølgende blev bygget ny løsdriftsstald og nyt maskinhus.

Ejendommen har 85 ha. Der dyrkes salgsafgrøder og grovfoder. Om sommeren græsser limousinerne nær gården. Om vinteren staldfodres med græsensilage og indkøbt foderblanding.

Der er i 2015 etableret gårdbutik med frosne limousine produkter. Frøstrup Limousine Gårdbutik kan følges på Facebook.

 

Preben Hallum Hansen, Vr. Kærupvej 33, 6851 Janderup

Preben Hallum Hansen har en limousinebesætning med 26 moderdyr plus opdræt og avlstyr. Preben overtog gården i 1997 og startede samme år op med limousiner. Løsdriftsstalden har hævet ædeplads og udvendigt foderbord med fanggitter til alle dyr.

Gårdens areal er på 44 ha samlet ved ejendommen. Der dyrkes græs, vårbyg og lucerne.

Der vinterfodres med wrap, korn samt færdigfoder til kalve.

Dyr med godt temperament og lette kælvninger vægtes.

Preben Hallum Hansen driver desuden byggefirmaet Hallum Byg fra adressen.

 

 

Se også artikel fra Maskinbladet: TO BEDRIFTER BYDER VELKOMMEN HOS DYRENE

 

Sponsorer
20-04-2025
Ulvens status ændres i EU og baner vej for nye danske regler D...
17-04-2025
Dansk Limousine Forening afholder generalforsamling fredag d. 9. ...
16-04-2025
Kreaturnoteringerne får endnu et løft, og Danish Crown Beef medde...
14-04-2025
Det ville gavne biodiversiteten, men det er forbudt: Mærkelige re...
12-04-2025
Se hvad der venter i det kommende nummer af Limousinenyt HER ...

Dansk Limousine Forening - Agro Food Park 15 - 8200 Århus N - 2944 0495 - CVR: 72778413 - info@dansklimousine.dk